WhatsApp

×

İletişim Bilgileri

Site içi arama

Logo Amblem Tasarımı

Logo Amblem Tasarımı

09 Temmuz 2020, 03:50
Logo Amblem Tasarımı

Sektördeki Görsel Gücünüz: Medyosfer Logo Tasarımları

Logo, bir şirketin, markanın kimliğini yansıtan en önemli görsel öğelerden biridir. Günümüz görsellik dünyasında logo tasarımı ya da amblem tasarımı markaların kişiler tarafından akılda kalmasını ve algılanmasını sağlar. Bu bakımdan logo, bir şirketin kurumsal kimliğine, vizyonuna uygun tasarlanmalıdır. Ayrıca, şirketin hitap etmek istediği hedef kitleye, marka ve şirketin ilk izlenimini bıraktığı etkili bir tanıtım aracı niteliğindedir.

Türkiye geneli 360 derece dijital çözümler sunan Medyosfer Dijital Reklam Ajansı, dijital tam hizmet ajansı yapısını benimseyerek yazılımsal, içeriksel seo destekleri, marka danışmanlığı, google adwords reklamları, sosyal medya danışmanlığı, mobil uygulama yazılımı, video prodüksiyon, marka tescil ve web tasarımlarının yanı sıra, kurumsal kimlik ve logo tasarımı gibi kreatif çalışmalar ile profesyonel kadrosuyla sizlere hizmet vermektedir.

Profesyonel düzeyde tasarlan bir logo, insanların aklında etkileyici bir imaj bırakmalıdır. Böylece logoyu herhangi bir yerde gören müşteri, dolaylı ya da dolaysız olarak markayı hatırlamaktadır.

Logo, onu gören kişinin gözünü yormadan, karmaşık bir tasarım içermeden sade ve anlaşılır biçimde tasarlanmalıdır. Fazla karmaşık karakterler ve şekillerden oluşmamalı, aksine kolay okunabilir olmalıdır. Çünkü ilk bakışta kolay algılanabilir ve ayırt edici olmalıdır logo.

Logo bir şirketin imzası olarak da tanımlanabilir; çünkü şirketin yaptığı her iş bundan sonra o logo ile anılacaktır. Şirket kimliği üstlendiği için, ne kadar iyi bir logonuz varsa o kadar iyi bir imaj ve görüntünüz var demektir.

Logo tasarımında dikkat ettiğimiz ve önerdiğimiz detaylar şunlardır:

 

Özgünlük

Bir logo tasarımında ilk başta yaparken en dikkat edilmesi gereken ayrıntıdır. Logo, temsil ettiği şirketi/markayı ve sektörü iyi anlatmalıdır. Her sektörün kendiyle bütünleşmiş renk ve sembolleri vardır. O yüzden tasarlanan logonun rakiplerin logosunu çağrıştırmaması en önemli unsurlardan biridir.

 

Sadelik

Her şeyden önce logo sade bir görünümde olmalıdır. Karmaşık, kalabalık ve düzensiz logo tasarımları dikkat çekmektedir. Tam tersine daha çok dikkat dağıtmaktadır.

Renk

Fazla renk kullanılan logolar algıyı karıştırıp, bir belirsizlik yaratmaktadır. Bu yüzden akılda kalmayı fazlaca zorlaştırır. Az renklerin kullanılması maliyeti düşüreceğinden de avantaj sağlar. Logolarda en fazla 2 ya da 3 renk kullanılması genellikle tavsiye edilir.

Yazı karakterleri Ya Da Tipografi

Logo hazırlarken farklı yazı karakterleri ve stilleri tercih edilebilir. Ancak hem yazı dengesi, hem harf stili şirketin ya da markanın hizmet ettiği sektöre uygun değilse bir takım kötü etkiler yaratabilmektedir.

İyi bir logonun özellikleri:

 • Sade, anlaşılır ve hatırlanabilir olmalı.
 • Ayrıntıları kaybolmamalı.
 • Özgün olmalı ve başka kurumları çağrıştırmamalı.
 • Firmanın bütün özelliklerini yansıtmalı.
 • Akılda kalıcı olmalı.
 • Kültürel özellikleri yansıtacak renkler ve anlamlar kullanılmalı.
 • Markanın özellikleri göz önünde olmalı.

Logo Çeşitleri:

San Serif Stili Logolar: Derli toplu, keskin hatlı olan bu tarzda amaç güçlü bir ifade yakalamaktır.

 

Tek Karakterden Oluşanlar: Modern bir fikir ve işaretlerin izler taşıdığı logolar.

Çok Karakterden Oluşanlar: Birden fazla tipografik karakterden oluşan logolar.

Kombinasyon Tipi: Harflerin gölgeler ve deforme edilmiş karakterler, el çizimlerinin bilgisayarda bir araya getirilip manipüle uygulaması yardımı ile yapılır.

Geleneksel Olmayan: Eski tarz ve yeni tarzın bütünü olanlar.

Yeni Tipografik Formlar: Mevcut fontların üstünde sınırsız oynama imkanı sağlayan sistem.

Kaligrafik: Süslü çizgiler, el yazımları ve çizimleri ile oluşturulanlar.

Karmaşık Formdakiler: Kelime, obje ve sembollerin bir arada olduğu logolar.

Numaralardan Oluşanlar: Sadece rakamlar kullanılarak yapılanlar.

 

Medya her geçen gün değişiyor ve gelişiyor. Dijital medya ve yeni medyanın altın çağını yaşadığı bu ortamda markanızın doğru kanallarda yer alması çok önemli. Medyosfer Digital, medya ve dijital pazarlama sektörüne yeni bir soluk getiriyor. “Medyadaki Atmosferiniz” markanıza yeni bir hava katacak.

 • 0 (530) 441 8 178

 • 0 (850) 441 1 178

 • bilgi@medyosfer.com

 • Merkez Mah. Seyhan Cengiz Turhan Cad. No:2 Eskipazar / KARABÜK

 • Hafta İçi: 09:00 - 19:30 Arası.
  Cumartesi: 09:00 - 18:00 Arası.
  Pazar: Kapalı